David Zahradník

Místo působení: Praha, celá ČR

Můj životní příběh aneb jak jsem se dostal k Józe Smíchu.

Mnoho let jsem žil spokojeně s krásnou mladou slečnou a kouzelným pejskem. Měl jsem všechno, po čem jsem kdy toužil. Jednoho dne se však tato dívka rozhodla náš vztah ukončit a já si teprve tehdy uvědomil, že jsem pod nátlakem svých ambicí zapomněl skutečně žít, smát se a radovat se. Tehdy se mi zhroutil celý svět a mou snahou bylo se jakkoli vymanit ze začarovaného kruhu depresivních a lítostných stavů.

Jednoho listopadového dne roku 2013 se však na mě usmálo štěstí v podobě Jógy smíchu a jejích blahodárných účinků. Zjistil jsem, že se dovedu smát bez důvodu a to i když mi zrovna není do smíchu. Pochopil jsem, že smích dokáže léčit a že mám zase chuť do života. Tehdy mi má první meditace smíchu otevřela oči a já se rozhodl znovu žít, radovat a smát se.

Po pár dnech jsem si udělal kurz na instruktora jógy smíchu u Petra Fridricha v Praze a začal pravidelně pořádat  tyto zábavné aktivity. Nejprve jen pro kamarády, postupně pro veřejnost a na různých společenských akcích. Vyzkoušel jsem vést tuto aktivitu na několika festivalech, ve firmách, na večírcích a pro různé skupiny lidí. Účastnil jsem se mnoha kurzů, které souvisí s dechovými technikami jako je „Vítězný dech“ pocházející z mongolska nebo holotropní dýchání od Prof. MUDr. Stanislava Grofa. Začal jsem také postupně a pravidelně praktikovat hatha jógu a vipassana meditaci. Účastnil jsem se také certifikovaného kurzu Jógy smíchu pro firmy pod vedením dlouholetého a zkušeného učitele Ejvinda Jacobsena z Dánska.

Po roce aktivního zájmu o jógu smíchu jsem zjistil, že zde není žádný ucelený zdroj informací o józe smíchu a pořádaných akcích a tak jsem se pustil do realizace myšlenky sjednotit všechny kluby, instruktory a další lidi spojené s touto krásnou aktivitou. Za pomocí přátel a všech instruktorů jógy smíchu se mi podařilo vytvořit oficiální webové stránky www.jogasmichu.cz. Mé zkušenosti a zájem o jógu smíchu však stále vzrůstaly a tak jsem se jednoho dne rozhodl podívat přímo ke kořenům jógy smíchu do daleké duchovní země Indie.

Poznal jsem zde několik skutečných veřejných klubů smíchu, které probíhají ve velkých městech v parcích každý den brzy ráno po východu slunce. Lidé se zde ve větším počtu smějí a cvičí různé zábavné aktivity včetně hatha jógy, aerobiku a dechových cviků. Toto vše spojují s Jógou smíchu.

V lednu roku 2016 jsem v Indii vystudoval certifikovaný kurz pro učitele jógy smíchu (Certified Laughter Yoga Teacher Training) přímo u samotného zakladatele Madana Katarii. Tento indický doktor objevil blahodárné účinky a nakažlivost smíchu bez důvodu již v roce 1995 a od té doby vzniklo po celém světě přes 10000 klubů smíchu v 72 zemích. Po tomto kurzu jsem si vyzkoušel vést Jógu smíchu v anglickém jazyce hned na několika místech v jižní indii a nyní pokračuji v osvětě této úžasné metody v rodné České zemi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.