Dr. Madan KatariaIndický lékař a zakladatel jógy smíchu Dr. Madan Kataria napsal v březnu roku 1995 článek „Smích – nejlepší lék“ pro časopis o zdraví. Ve svém výzkumu zjistil, že jsou v mnoha moderních vědeckých studiích popsány přínosy smíchu na lidskou mysl a tělo. Zejména kniha od Normana Cousinse Anatomie Nemoci a výzkumné práce Dr. Lee Berka. Takto inspirován, se Dr. Kataria rozhodl, že vliv smíchu vyzkouší v praxi přímo na sobě.

13. března roku 1995 se vydal do místního veřejného parku a podařilo se mu přesvědčit čtyři přátele, aby se k němu přidali a vytvořili tak první klub smíchu. Smáli se spolu v parku, ten den především k velkému pobavení kolemjdoucích, ale malá skupina se rychle rozrostla na více než 50 účastníků a to během několik dnů.

V počáteční fázi stáli všichni v kruhu, zatímco jedna osoba vždy vstoupila dovnitř kruhu a řekla vtip nebo vtipný příběh. Všichni si to pořádně užívali a po zbytek dne se pak cítili velmi dobře.

Po dvou týdnech se ale dostali do nesnází. Dobré vtipy a příběhy docházeli a začali se objevovat vtipy negativní a nemravné, což vedlo k tomu, že se někteří účastníci urazili a odešli. Začali se objevovat názory, že než pokračovat v podobných vtipech, bylo by raději lepší klub smíchu ukončit. Dr. Kataria požádal o jeden den, aby vymyslel nějaký návrh, který by tuto „krizi“ pomohl vyřešit. Tu noc, kterou strávil nad výsledky svého výzkumu nalez odpověď, kterou hledal. Naše tělo nemůže rozlišovat mezi skutečným a předstíraným smíchem. Oba produkují stejný „koktejl“ chemických látek štěstí.

Druhý den ráno vysvětlil tento přístup skupině a požádal je, aby se spolu jen tak bez důvodu smáli po dobu jedné minuty. Výsledky byly vynikající, protože pro mnoho z nich se z „hraného smíchu“ stal velmi rychle smích přirozený a tím se stával smích ještě více nakažlivým. Následující smích už trval 10 minut a tak se zrodily základy jógy smíchu. Dr. Kataria pak vyvinul celou řadu smíchocviků a mnoho dalších aktivit, které se neustále rozvíjejí.