Dynamická forma jógového dýchání, která v kombinaci se smíchocviky umožňuje energetizovat celé tělo a podpořit zdraví

 

Verze pro jógu smíchu

 

Předpažte ruce před hrudník s dlaněmi směřujícími ven a prsty nahoru.

20160403_122339

 

Při slabikách „HO HO“ dvakrát odtlačte ruce směrem od těla a v rytmu slabik dvakrát silně vydechněte s otevřenými ústy do písmene „Ó“.

20160403_122445

 

Pak nasměrujte ruce směrem k zemi

20160403_121958

 

a při slabikách „HA HA“ je dvakrát odtlačte směrem dolů také s aktivními výdechy a maximálně otevřenými ústy do písmene „Á“.

20160403_122203

 

Během vyslovování „HO HO“ a „HA HA“ mějte ústa co nejvíce otevřená a soustřeďte se na pohyb bránice. Užívejte si cvičení a postupně zvyšujte rytmus a rychlost slabik „HO HO HA HA“ dokud se sami nezačnete srdečně smát. Dělejte mezi cvičeními přestávky, ve kterých relaxujte a zhluboka dýchejte.

 

Tradiční Kapalbhati verze

Jde o sérii silných a trhavých výdechů nosem se zavřenými ústy. V tomto procesu aktivně vydechujeme zatímco nádech zůstává pasivní a je automatický. Při provádění cvičení si v mysli tiše opakujte „HO HO HA HA“. Během opakování by vaše pozornost měla směřovat do oblasti pod pupkem, čož umožní vědomě pohybovat bránicí a břišním svalstvem. Celkem 60 cyklů můžeme napočítat jednoduše tak, že posunujeme palec po jednotlivých bříškách prstů jedné ruky, což je celkem dvanáct cyklů. Když k tomu přidáme znovu ukazováček se třemi bříšky, vyjde nám 15 cyklů. V každém cyklu si v duchu opakujeme slabiky „ho ho ha ha“ a při každé slabice prudce vydechneme. Dohromady bychom se měli vydechnout a nedechnout alespoň 60 krát.

Poslední kolo Kapalbhati by mělo končit prodlouženým výdechem.

Tradiční Kapalabhati lze střídat s jógosmíchovou verzí dle vlastního uvážení. 60 cyklů přináší velké velké zdravotní výhody. Každý den je možné přidávat počet cyklů až do počtu 300.

Výhody Kapalbhati

– čistí plíce a celý dýchací systém

– krev se rychle čistí při zvýšeném příjmu kyslíku

– zlepšuje se trávení

– posilují se břišní svaly

– připravuje mysl pro meditaci

– uvolňuje mysl a aktivuje ji pro mentální práci

Bezpečnostní opatření

Lidé s onemocněním srdce, hypertenzí, kýlou nebo astmatickými záchvaty by neměli Kapalbhati praktikovat.